کتابخانه عمومی علامه محدث نوری چمستان

[ دوشنبه هفتم دی ۱۳۹۴ ] [ 8:8 ] [ جوادسیفی مرزان ]

[ ]

ساعت کاری کتابخانه عمومی علامه محدث نوری چمستان


شنبه تا پنجشنبه  :    7/30صبح     الی    18/30عصر 

 

[ شنبه نوزدهم بهمن ۱۳۹۲ ] [ 19:20 ] [ جوادسیفی مرزان ]

[ ]

كتابخانه  عمومي علامه محدث نوری چمستان، مجهز به نمايه نشريات تحت وب شد.

محققان، پژوهشگران و اعضاي كتابخانه هاي عمومي از اين پس مي توانند جهت پژوهش هاي خود ، از بانك اطلاعاتي ارزشمند "نمايه نشريات" كه مجهز به بيش از ۱۵۰۰۰۰۰ مقاله پژوهشي،ترويجي و ... مي باشد به صورت رايگان استفاده نمايند.


از مزاياي نرم افزار نمايه تحت وب مي توان به دسترسي آنلاين به مقالات به روز شده در حوزه هاي گوناگون و همچنين دانلود فايل مقالات و ... اشاره کرد
در پایگاه علمی پژوهشی "ايران نمايه" تلاش شده تا نشریات تخصصی کشور در قالبهای علمی – پژوهشی ، علمی – ترویجی و علمی- تخصصی در کنار نشریات عمومی کشور محور نمایه سازی قرار گرفته و براساس فرهنگهای اصطلاحات تخصصی و سرعنوانهای موضوعی و نرم افزار ساده و کاربر پسند،به نیاز اولیه پژوهشگران پاسخی در خورداده شود.
آدرس سایت :
 http://www.irannamaye.ir

[ شنبه نوزدهم بهمن ۱۳۹۲ ] [ 19:15 ] [ جوادسیفی مرزان ]

[ ]

[ شنبه نوزدهم بهمن ۱۳۹۲ ] [ 19:1 ] [ جوادسیفی مرزان ]

[ ]رحلت پیامبر اکرم(ص) و امام حسن مجتبی(ع) و آفتاب هشتم امامت حضرت علی ابن موسی 
                                    الرضا(ع) تسلیت  باد

[ دوشنبه نهم دی ۱۳۹۲ ] [ 9:45 ] [ جوادسیفی مرزان ]

[ ]                                               
کتاب، بهترین رابط میان گذشته و حال، و تنها مونس انسان های اندیشمند است. کتاب، حتی در روزگار پیشرفت های چشم گیر بشر در عرصه های دانش و نوآوری نیز، نه تنها اهمیت خود را از دست نداده، که جلوه های گسترده تر، تازه تر و پایدارتری یافته است. بی گمان آنان که گام های بلندی در وادی پیشرفت های گوناگون برداشته اند، هرگز با کتاب و کتاب خوانی بیگانه نبوده اند، بلکه مطالعه را، عنصر اصلی و ضروری در زندگی خود می دانسته اند.

[ یکشنبه بیست و ششم آبان ۱۳۹۲ ] [ 18:0 ] [ جوادسیفی مرزان ]

[ ]


 

فرا رسیدن ماه محرم را به پيشگاه آقا امام زمان (عج) ومقام معظم  رهبري  و  بر عاشقان اباعبدالله‌ الحسین‌

(ع)  تسلیت عرض  می‌نمائیم.

[ شنبه یازدهم آبان ۱۳۹۲ ] [ 17:9 ] [ جوادسیفی مرزان ]

[ ]

[ سه شنبه سی ام مهر ۱۳۹۲ ] [ 16:40 ] [ جوادسیفی مرزان ]

[ ]

[ دوشنبه پانزدهم مهر ۱۳۹۲ ] [ 18:21 ] [ جوادسیفی مرزان ]

[ ]با موضوع ادبيات فولكلور؛
 جلسه انجمن ادبي در كتابخانه عمومي چمستان برگزار شد جلسه انجمن ادبي با موضوع ادبيات فولكلور در سالن كتابخانه عمومي علامه محدث نوري چمستان با حضور اعضا برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي اداره كل كتابخانه هاي عمومي استان مازندران، بررسي ادبيات فولكلور موضوع نشست انجمن ادبي كتابخانه عمومي چمستان بود كه با حضور اعضا در اين كتابخانه برگزار شد.

مسئول انجمن كانون ادبي چمستان با تعريفي از ادبيات فولكور عنوان داشت: ايران به لحاظ قدمت تاريخي داراي تنوع آداب و رسوم و عقايد است و به همين لحاظ داراي فولكلور غني است.

اسماعيل صادقي با بيان اينكه مقايسه زمان حال و گذشته در ادبيات  فولكور ضربه اساسي به شعر بومي ما وارد كرده است تصريح كرد:  اساسا شعر بهترين قالبي است كه مي تواند در اين زمينه راهگشا باشد ضمن آكه قالب هاي قديمي هم اگر با زبان جديد بيان شوند مي توانند اين مشكل را رفع كنند.

 

[ دوشنبه پانزدهم مهر ۱۳۹۲ ] [ 18:12 ] [ جوادسیفی مرزان ]

[ ]


پیشاپیش فرا رسیدن عید سعید فطر را به حضور تمام شما عزیزان تبریک عرض می کنیم 

[ پنجشنبه هفدهم مرداد ۱۳۹۲ ] [ 9:57 ] [ جوادسیفی مرزان ]

[ ]

اوصاف حسن به هر زبان باید گفت

مدحش به عیان و در نهان باید گفت

میـــلاد امـــام مجتبی را امشــب

تبریک به صاحب الـزمـــان باید گفت

از حضرت امام حسن (ع) سۆال شد: مروت چیست؟ فرمود: حفظ دین، عزت نفس، نرمش، احسان، پرداخت حقوق و اظهار دوستی نسبت به مردم. (تحف العقول، ص ۲۲۷

[ چهارشنبه دوم مرداد ۱۳۹۲ ] [ 9:51 ] [ جوادسیفی مرزان ]

[ ]


میلاد دوازدهمین گل بوستان امامت وولایت ،امام عصر والزمان مبارک باد

[ یکشنبه دوم تیر ۱۳۹۲ ] [ 12:25 ] [ جوادسیفی مرزان ]

[ ]

ولادت باسعادت مظهر حماسه وایثار ،حضرت امام حسین (ع)،سید الساجدین امام زین العابدین (ع) وحضرت ابالفضل (ع) راتبریک وتهنیت عرض می نماییم .

[ پنجشنبه بیست و سوم خرداد ۱۳۹۲ ] [ 8:13 ] [ جوادسیفی مرزان ]

[ ]


سالروز ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) رابه عموم مسلمین جهان تسلیت عرض می نمائیم .

[ یکشنبه دوازدهم خرداد ۱۳۹۲ ] [ 18:38 ] [ جوادسیفی مرزان ]

[ ]


ولادت امیر مومنان ،وصی پیامبر حق حضرت علی (ع) بررهپویان ولایت

ودوستداران اهل بیت مبارک باد.

[ پنجشنبه دوم خرداد ۱۳۹۲ ] [ 13:11 ] [ جوادسیفی مرزان ]

[ ]


سلام بر جوادالائمه، كه «جود» قطره اي از پيشاني بلندش، «علم» غنچه اي از گلستانِ وجودش و «حلم» گوهري از گنجينه فضايلش بود.

زينتِ بخشندگان، امام سخاوت، جوادالائمه مي آيد تا زمين مدينه بار ديگر ، مولودي ديگر از نسل هابيل را به شادباش بنشيند، مي آيد تا چشمان آسمان به روشني سيمايش روشن شود و لاهوتيان را در شادي ميلاد خويش فرو برد. به قامت آسماني اش، هستي تواضع خواهد كرد و بر قدوم مباركش، عرش، حرير عاطفه خواهد گسترد! مي آيد، تا ادامه دهنده وقار پيامبر(ص)، صبر علي(ع)، معصوميت زهرا(س)، سخاوت حسن(ع)، شهامت حسين(ع)، عبادت سجاد(ع)، علم باقر (ع)، حلم صادق (ع)، مظلوميت كاظم(ع) و كرامت رضا(ع) باشد.

[ سه شنبه سی و یکم اردیبهشت ۱۳۹۲ ] [ 16:8 ] [ جوادسیفی مرزان ]

[ ]

[ پنجشنبه دوازدهم اردیبهشت ۱۳۹۲ ] [ 11:19 ] [ جوادسیفی مرزان ]

[ ]

                                               روز معلم

 تعليم و تعلم از شئون الهي است و خداوند، اين موهبت را به پيامبران و اولياي پاک خويش ارزاني کرده است تا مسير هدايت را به بشر بياموزند و چنين شد که تعليم و تعلم به صورت سنت حسنه آفرينش  درآمد.

 انسان نيز با پذيرش اين مسئوليت، نام خويش را در اين گروه و در قالب واژه مقدس معلم ثبت کرده است. معلم، ايمان را بر لوح جان و ضميرهاي پاک حک مي کند و نداي فطرت را به گوش همه مي رساند. همچنين سياهي جهل را از دل ها مي زدايد و زلال دانايي را در روان بشر جاري مي سازد.
 دغدغه معلم هميشه اين است که حيات بشر، بر مدار ارزش ها و کرامت انساني بچرخد و شناخت خدا و مکتب و دين، همت اساسي آدمي باشد و هيچ بيگانه اي را مجال تجاوز به فرهنگ ارزشي دين و ميهن فراهم نيايد.

در اين مسير خطير، بزرگاني گام نهاده اند که نامشان بر تارک زمان مي درخشد. علامه شهيد استاد مرتضي مطهري (رحمته الله) از همين طايفه مقدس است که در سنگر تعليم و تعلم، به قله هاي رفيعي دست يافت تا آنجا که معمار انقلاب اسلامي ـ که خود معلمي بزرگ است ـ همه آثارش را مفيد مي داند و بهره برداري از آنها را سفارش مي کند ...

 ارزش و مقام معلم

 شرافت و مرتبت معلم زماني اهميت دارد كه بتواند شان خداوند و پيامبران را در  وجود خود محقق سازد  و پيوند انسان به هدف متعالي خلقت يعني عبادت را برقرار سازد. لذا در اين تعريف شهيد مرتضي مطهري  يكي از آن معلمان راستين است كه اولاً با نگاه  تركيبي  به همه معارف بشري نظر مي كند و ثانيا  تمامی  تلاشهاي علمي و عملي را  مقدمه اي براي عبادت مي داند و در اين راه به مرحله سوم دينداري راه مي يابد  و  با شهادت، عبادت عملي و علمي خود را كامل مي سازد . به همين مناسبت روز شهادت اين بزرگ مرد فرزانه (12  ارديبهشت ) را روز معلم ناميدند.

 هنر معلمي:

 معلمي شغل و حرفه نيست، بلکه ذوق و هنر توانمندي است معلمي در قرآن به عنوان جلوه اي از قدرت لايزال الهي نخست ويژه ذات مقدس خداوند تبارک و تعالي است. در نخستين آيات قرآن که بر قلب مبارک پيغمبر اکرم (ص) نازل شد، به اين هنر خداوند اشاره شده است:

 اقرا باسم ربک الذي خلق، خلق الانسان من علق، اقرأ و ربک الاکرم، الذي علم بالقلم، علم الانسان ما لم يعلم. (علق: 1ـ 5) بخوان به نام پروردگارت که جهانيان را آفريد. انسان را از خون بسته سرشت بخوان ! و پروردگارت کريمترين است همان که آموخت با قلم، آموخت به انسان آنچه را که نمي دانست.

 در اين آيات خداوند، خود را معلم مي خواند و جالب اين که معلم بودن خود را بعد از آفرينش پيچيده ترين و بهترين شاهکار خلقت، يعني انسان آورده است.  مقام معلم بودن خدا، بعد از آفرينش قرارداد. نوعي انساني را که هيچ نمي دانست، به وسيله قلم آموزش  داد که اين از اوج خلاقيت و هنر شگفت خداوند در امر آفرينش حکايت دارد:

چو قاف قدرتش دَم بر قلم زد              هزاران نقش بر لوح عدم زد

 از اين رو، مي توان گفت که هنر شگفت معلمي از آن خداوند عالم است.

معلّمي برتر از شهادت

 حضرت امام جعفر صادق (ع) مي فرمايند: هنگامي که روز قيامت شود، خداوند تمام انسان ها را جمع مي کند و چون ترازوي اعمال نهاده شد و خون شهيدان را با مرکب قلم عالمان و معلمان بسنجند، ارزش مرکب آنان بر خون شهيدان فزوني خواهد داشت . اين ارزش بدان جهت است که شهيدان در ساية علم و تربيت معلمان  و تعليم شايستة آنان به خدا راه يافته و لياقت شهادت نصيبشان شده است.  

 معلمي در کلام امام خميني (ره):

 نقش معلم در جامعه، نقش انبياست؛ انبيا هم معلم بشر هستند. تمام ملت بايد معلم باشند؛ فرزندان اسلام تمام افرادش معلم بايد باشند و تمام افرادش متعلم. 

 معلم در سخنان مقام معظم رهبري:

 دست تواناي معلم است که چشم انداز آينده ما را ترسيم مي کند. اگر مي بينيد که اميرمؤمنان، مولاي متقيان علي (ع) مي فرمايد: من علمني حرفاً فقد صيرني عبداً؛   هرکس چيزي به من بياموزد، مرا غلام خويش کرده است. اين بيان براي ما درس است تا معلمان، قدر  خود را بدانند و تشخيص دهند که چقدر، وجود آنها در سرنوشت يک ملت مؤثر است. 

                                          مقام معلم

مي توان در سايه آموختن                           گنج عشق  جاودان اندوختن

اول از استاد، ياد آموختيم                           پس، سويداي سواد  آموختيم

از پدر گر قالب تن يافتيم                            از معلم جان روشن   يافتيم

اي معلم چون کنم توصيف تو                       چون خدا مشکل توان تعريف تو

اي تو کشتي نجات روح ما                         اي به طوفان جهالت نوح  ما

يک پدر بخشنده آب و گل است                      يک پدر روشنگر جان و دل است

ليک اگر پرسي کدامين برترين                     آنکه دين آموزد و علم  يقين

                                      ( استاد حسين شهريار)

[ پنجشنبه دوازدهم اردیبهشت ۱۳۹۲ ] [ 10:7 ] [ جوادسیفی مرزان ]

[ ]

خجسته زادروز بانوی آب و آیینه وآفتاب ،کوثر زلال معرفت و محبت
 وعصمت ،جلوگاه آسمانی ایمان وپاکدامنی ،دخت نبی مکرم اسلام (ص)،حضرت فاطمه زهرا(س)  (روز زن )راشادباش می گوییم .

[ چهارشنبه یازدهم اردیبهشت ۱۳۹۲ ] [ 10:23 ] [ جوادسیفی مرزان ]

[ ]


         دیگر آن خنده‌ی زیبا به لب مولا نیست  / همه هستند ولی هیچ کسی زهرا نیست

     قطره‌ی اشک علی تا به ته چاه رسید  / چاه فهمید که کسی همچو علی تنها نیست

                شهادت حضرت فاطمه(س) تسلیت باد

مختصری اززندگینامه حضرت فاطمه(س)

فاطمه (س) بانویست که برترین و والامقام ترین زن جهان در همه قرون و اعصار نزد مسلمانان است، آنجا که رسول اکرم (ص) نیزمی‌فرمایند: فاطمه سرور زنان جهانیان است.

علو مقام حضرت زهرا (ع) تنها محدود به عصر حیات آن بزرگوار نیست و در همه اعصار جریان دارد لذا است که پیامبر اکرم (ص) در فرموده ای دیگر صراحتاً از فاطمه به عنوان سرور زنان اولین و آخرین یاد کرده اند

از سوی دیگر با مراجعه به قرآن کریم درمی‌یابیم که آیات متعددی در بیان شأن و مقام حضرتش نازل شده است که از آن جمله می‌توان به آیه‌ی تطهیر، آیه مباهله، آیات آغازین سوره دهر، سوره کوثر، آیه اعطای حق ذی القربی و دیگر آیات اشاره کرد که خود تأکیدی بر مقام عمیق آن حضرت در نزد خداوند است.

نام، القاب، کنیه‌ها نام مبارک آن حضرت، فاطمه (س) است و از برای ایشان القاب و صفات متعددی همچون زهرا،صدیقه،طاهره، مبارکه،بتول،راضیه،مرضیه،نیز ذکر شده است.

فاطمه، در لغت به معنی بریده شده و جدا شده است و علت این نامگذاری بر طبق احادیث نبوی، آنست که پیروان فاطمه (س) به سبب او از آتش دوزخ بریده،جدا شده و برکنارند و زهرا به معنای درخشنده است، از امام ششم، امام صادق (ع) روایت شده است که هنگامی دختر پیامبر مشغول عبادت می‌شد،نورش برای اهل آسمان می‌درخشید؛ همانطور که نور ستارگان برای اهل زمین می‌درخشد.

کنیه‌های فاطمه (س) نیز عبارتند از ام الحسین، ام الحسن، ام الائمه و ام ابیها که به معنای مادر پدر می‌باشد و رسول اکرم (ص)دخترش را با این وصف می‌ستود؛ این امر حکایت از آن دارد که فاطمه (س) بسان مادری برای رسول خدا بوده است.

مادر و پدر

همانگونه که می‌دانیم، نام پدر فاطمه (س) محمد بن عبدالله (ص) رسول گرامی اسلام است و مادرش خدیجه دختر خویلد، از زنان بزرگ و شریف قریش بوده است

ولادت
فاطمه (س) در سال پنجم پس از بعثت و در روز 20 جمادی الثانی در مکه به دنیا آمد،

مکارم اخلاق

سراسر زندگانی صدیقه طاهره (س)، سرشار از مکارم اخلاق و رفتارهای نمونه و انسانی است که روایات فراوانی از بزرگان اسلام در این مورد وجود دارد و از آن جمله از جابر بن عبدالله انصاری، صحابی پیامبر (ص) حکایتی از کرامات حضرت زهرا نقل شده است که ایشان چگونه با بخشیدن گردن بند خود توانست گرسنه‌ای را سیر کند ، برهنه‌ای را بپوشاند، پیاده‌ای را صاحب مرکب و فقیری را بی‌نیاز و غلامی را آزاد کند و سرانجام این گردنبند به نزد صاحب خویش بازگشت.

همچنین از امام حسن مجتبی(ع) نیز روایت شده است که میفرمایند"مادرم فاطمه را دیدم که در شب جمعه‌ای در محراب عبادت خویش ایستاده بود و تا صبحگاهان، پیوسته به رکوع و سجود می‌پرداخت، و شنیدم که بر مردان و زنان مؤمن دعا می‌کرد، آنان را نام می‌برد و بسیار برایشان دعا می‌نمود اما برای خویشتن هیچ دعایی نکرد. پس به او گفتم: ای مادر، چرا برای خویش همانگونه که برای غیر، دعا می‌نمودی، دعا نکردی؟ فاطمه (علیها السلام) گفت: پسرم ! اول همسایه و سپس خانه.

 


[ شنبه بیست و چهارم فروردین ۱۳۹۲ ] [ 15:2 ] [ جوادسیفی مرزان ]

[ ]

نوروز 1392     یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبرالیل و النهار
یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال

حلول سال نو و بهار پرطراوت را که نشانه قدرت لایزال الهی و تجدید حیات طبیعت می باشد
رابه تمامی عزیزان تبریک و تهنیت عرض نموده و سالی سرشار از برکت و معنویت
را ازدرگاه خداوند متعال و سبحان برای شماعزیزان مسئلت مینماییم

[ سه شنبه ششم فروردین ۱۳۹۲ ] [ 14:23 ] [ جوادسیفی مرزان ]

[ ]

                        يا فاطمه! در سوگ تو، صبرم كم شد 

                  از داغ جگر سوز تو، پشتم خم شد
    
            
  شهادت حضرت فاطمه (س) را تسليت عرض مي نماييم

 

[ دوشنبه پنجم فروردین ۱۳۹۲ ] [ 17:46 ] [ جوادسیفی مرزان ]

[ ]

   امام علی (ع)

کسی که باکتابها آرامش می یابد

       هرگز آسایش از اوسلب نمی شود .

                                   

[ سه شنبه پانزدهم اسفند ۱۳۹۱ ] [ 10:50 ] [ جوادسیفی مرزان ]

[ ]

انجمن ادبی کتابخانه عمومی علامه محدث نوری چمستان
یک شنبه هرهفته  ساعت ۳ بعداظهردرمحل کتابخانه
برگزارمی گردد. لذااز علاقمندان به شعر و نقد کتاب
دراین انجمن دعوت بعمل می آید .

[ چهارشنبه بیست و پنجم بهمن ۱۳۹۱ ] [ 15:2 ] [ جوادسیفی مرزان ]

[ ]

کتابخانه عمومی چمستان

"ولادت امام زمان"

"پيشاپيش ولادت حضرت حجة ابن الحسن حضرت امام مهدي(ع) رابه دوستداران آن حضرت

تبريك و تهنيت مي گوييم"

 

[ پنجشنبه بیست و سوم تیر ۱۳۹۰ ] [ 8:27 ] [ جوادسیفی مرزان ]

[ ]

کتابخانه عمومی چمستان

ولادت باسعادت حضرت علی اکبر وروز جوان برتمام مسلمانان   

به ویژه جوانان مبارک باد. 

[ چهارشنبه بیست و دوم تیر ۱۳۹۰ ] [ 13:16 ] [ جوادسیفی مرزان ]

[ ]

ولادت باسعادت مظهر حماسه و ایثارِحضرت امام حسین (ع)ِ سید الساجدین امام زین العابدین(ع)ِ و حضرت اباالفضل (ع) راتبریک و تهنیت عرض می نماییم .

[ سه شنبه چهاردهم تیر ۱۳۹۰ ] [ 13:43 ] [ جوادسیفی مرزان ]

[ ]

تهیه منابع مورد نیاز اعضای کتابخانه های عمومی کشور بااستفاده از سامانه آنلاین
سامانه جدید طرح کتاب من

دراین طرح اعضای کتابخانه می توانند درصورت عدم وجود کتاب درکتابخانه باتکمیل فرم درخواست کتاب مورد نیازخود  راسفارش دهند .

[ سه شنبه هفتم تیر ۱۳۹۰ ] [ 16:18 ] [ جوادسیفی مرزان ]

[ ]

از بعثت او جهان جوان شد
گیتی چو بهشت جاودان شد

کتابخانه عمومی چمستان


تبریک عید سعید مبعث ( بعثت ) را بر محضر آقا امام زمان عج و عموم مسلمانان جهان تبریک و تهنیت عرض می کنیم.

نام :محمد
لقب : مصطفی
کنیه : ابوالقاسم
نام پدر : عبدالله
نام مادر: آمنه
تاریخ ولادت : 17 ربیع الأول
مدت نبوِّت: 23 سال
مدت عمر : 63 سال
تاریخ رحلت : 28 صفر (11 ق)

[ سه شنبه هفتم تیر ۱۳۹۰ ] [ 16:6 ] [ جوادسیفی مرزان ]

[ ]